Heftelik.az şair Əşrəf Veysəllinin APA-nın “Əsrin yaşıdı” layihəsi çərçivəsində müsahibəsini təqdim edir
Dosye: Şair Əşrəf Veysəlli 1938-ci ildə Füzulinin Yuxarı Veysəlli kəndində anadan olub. Hərbi xidmətdən sonra Azərbaycan Dövlət Pedaqoji İnstitutuna daxil olub. Təhsilini başa vurduqdan sonra Sumqayıtda işləməyə başlayıb, o vaxtdan da bu şəhərdə yaşayır. Ötən əsrin 50-ci illərindən ədəbi mühitdədir.
Evin tək oğlu olub Əşrəf Veysəlli. Ona görə də institutu bitirhabitirdə atası Füzulidən durub gəlib Bakıya ki, oğlum, şərqşünaslıq fakültəsini qurtaranların çoxu kimi nə badə xaricə filan gedəsən, sənə kənddə iş tapmışam, qayıt evimizə. İki seçim arasında qalan Əşrəf Veysəlli də heç vaxt doğma Parisindən kənara çıxa bilməyib dünyanı ancaq bənzərsiz romanları ilə gəzən Jül Vern kimi özünə üçüncü yol açır, o dövrdə yenicə təşəkkül tapan Sumqayıta üz tutur. Özü kimi gənc şəhərdə kök salır və bir şeir-söz adamı olaraq təkcə Sumqayıtın yox, bütöv Azərbaycanın ədəbi mühitində seçilir.
Beləcə ölkələri gəzə bilməsə də, taleyin acığına ömrün illərini gəzir.
Gəzir.
Və gəlib çıxır 88 yaşına…
Hərdən belə də olur: ömür zamanla yox, məsafə ilə ölçülür. Bir də görürsən, ucqar bir kənddən çıxan sadə bir oğlan gəlib 88 yaşlı məntəqədə dayanır.
Biz də Sumqayıtdayıq. Əşrəf Veysəllinin evində. Gəlmişik görək şair ömrünün 88-ci zirvəsindən dünya necə görünür?
…masanın ütündəki kağız-qələmi göstərib soruşuram.
– Əşrəf müəllim, maşallah, deyəsən, bu yaşda da yazı-pozudan qalmırsınız.
– Əvvəlki kimi yaza bilmirəm. Gözlərim görmür, yazanda zülm çəkirəm. Böyüdücüm var, məcburən lupa ilə yazıram. O da məni boğaza yığır, əlimdən düşür.
– Nə əcəb kompüterdə yazmırsınız?
– Kompüterdə yox, telefonda yazıram.
– Mən elə bilirdim yalnız gənclər telefonda yazırlar.
– Şeir də yazıram, o biri yazıları da. “Ömürdən fraqmentlər” adlı böyük əsər yazmaq istəyirdim. Kağızda yazıb redaksiyaya göndərirəm, amma özümdə qalmır. Telefonda yazdıqlarım da bir də görürsən silinir. Əllə yazanda da görürsən ki, bir sətrin üstünə təzədən bir də yazıram. Gözüm görmür. Yazandan sonra oxuya bilmirəm. Şeir axı vəhylə gəlir. Çalışıram yaddaşımda saxlayım, sonra telefona köçürürəm.
Rəsul Rzanın Lenin haqqında yazdığı poema da böyük əsərdir
– Axırıncı yazdığınız şeir hansıdır?
– Şuşanı gedib gəzdik. Şuşa qalası haqqında yazdım. Üç bənddən ibarətdir. Dayan görüm yadımda qalıb?
Fikrə gedir.
Bu da Cıdır düzü… Dayan görüm necədir? Uçuş zolağı (astadan deyir). Nurlu kəhkəşandır yolu-yolağı… (Yadına salmağa çalışır) axırını deyirəm:
Nurlu kəhkəşandır yolu-yolağı,
Canlara dərmandır İsa bulağı.
Bu da Cıdır düzü, uçuş zolağı,
Möhtəşəm laynerdir Şuşa qalası.
– Aerodinamik bənzətmə də işlətmisiniz.
– Hərdən bir şeirə belə elementlər qatıram.
– Həmişə hecada yazmısınız?
– Əruzda da yazmışam, çox azdır, amma var.
– Nə əcəb sərbəstdə yazmamısınız?
– Sərbəstdə də yazmışam, düzdür, əzbər bilmirəm. Əsasən hecada yazmışam.
– Çünki sizin şeirə, ədəbiyyata gəldiyiniz dövrdə, bir tərəfdə Səməd Vurğun xətti var idi. Siz Səməd Vurğunu canlı görməmisiniz.
– Yox, görməmişəm.
– Bir tərəfdə də Rəsul Rza xətti var idi.
– Bəli.
– Özü də deyəsən Rəsul Rza Sumqayıt Poeziya klubunun fəxri sədri olub. Yəqin əlaqəniz varmış.
– Çox yaxşı əlaqələrimiz olub. Özü də mənim yaradıcılığım haqqında çox gözəl fikirlər deyib.
– Siz və o dövrün gəncləri Rəsul Rza yaradıcılığı haqqında nə fikirləşirdiniz?
– Rəsul Rza böyük sənətkar idi. Rəsulu heç kəs dana bilməz. Onun hətta Lenin haqqında yazdığı poema da sənətkarlıq baxımından böyük əsərdir.
– Bəs nə əcəb onun yolunu tutmadınız?
– Ürəyimə ən çox yatan heca vəzni idi. Ona görə hecada yazırdım.
– Deyirəm yəni Rəsul Rza ilə tez-tez görüşürdünüz, nə əcəb təsiri sizə keçməyib, Səməd Vurğun yolu tutmusunuz?
– Bizim Poeziya klubundakı görüşlərimizin hamısı Rəsul Rzanın iştirakı ilə keçirdi. Hər dəfə Sumqayıta gəlirdi. Ora Əli Kərim adını da mən təsdiq elətdirmişəm. Özündən demək olmasın, yoxsa, yaxın qoymurdular.
– Əli Kərim o zaman artıq vəfat etmişdi?
– Hə. Amma Sumqayıtda Poeziya klubunun yaradılması ideyası da Əli Kərimin olmuşdu. Onun Sumqayıtda əsəri oynanılırdı. Həmin vaxtı Əli Kərim Sumqayıtda Poeziya klubu yaratmağı, tədricən onun nəzdində Poeziya teatrı ərsəyə gətirməyi təklif etmişdi. Onun arzusunu gerçəkləşdirən şair Vaqif İbrahim oldu. Allah ona rəhmət eləsin. Bir əli Rəsul Rzanın, o bir əli Bəxtiyar Vahabzadənin qolunda idi. Onların dəstəyi ilə bu klubu yaratdı, mən də Əli Kərimin adının kluba verilməsi üçün çalışdım.
Erməni qadının şeirlərini tərcümə elədim, məni direktor qoydu
– Deməli, Rəsul Rzanın rəhbərliyi ilə burada poeziya gecələri keçirilirdi.
– Hə. Hətta bir yerdə şəkillərimiz də var.
– Əl altındadır? Baxardıq.
– Yox e. Heç bilmirəm haradadır. Kitablarım da dağınıq haldadır.
– Bu evi özünüz almısınız, ya dövlət verib?
– Dövlət verib o vaxtları.
– Neçənci ildə?
– Hardasa 83-cü ildə.
– Şair olduğunuza görə veriblər?
– Yox əşi, şairliyə görə heç nə verməyiblər. Özüm işləyib almışam, yəni növbəyə durmuşam, o vaxt dövlət verib. Hər şeyə görə şairliyə minnətdaram. Burda məni şairliyimə görə işə götürüblər. Mən Sumqayıta təzə gələndə işsiz qalmışdım. Mədəniyyət İdarəsinin də müdiri Tamara Rəsulova adlı bir erməni qadın idi. Atası azərbaycanlı idi. Azərbaycan Həmkarlar İttifaqının sədri Lidiya Xudatovna ilə ata ayrı, ana bir bacı idilər. Tamara rusca şeirlər yazırdı. Vaqif bir gün dedi ki, ay Əşrəf, özün də işsiz qalmısan, Tamaranın bir-iki kuplet şeirini tərcümə elə, görək nə olur. Mən də atüstü onun iki şeirini götürüb Azərbaycan dilinə çevirdim, heç xoşuma da gəlmirdi, day nağayraq.
– Hə də, erməniyə dayı de, işinin xətrinə. Siz xala demisiniz.
Gülüşürük.
– Hə. Məcburən. Tamara oxudu, dedi “Aşraf, spasibo”. Bundan sonra məni Şahmat klubuna direktor göndərdi (qəşş edir). Şahmat oynaya bilmirəm, a kişi. Şahmatdan, şaşkidən başım çıxmır. Nolsun! Bir şeirə görə mən oldum direktor.
– Nə qədər müddət işlədiniz?
– Bir il Şahmat klubunun direktoru oldum. Ondan sonra Poeziya klubunun direktoru oldum, sonra Şəhər Mədəniyyət Evinin direktoru oldum, sonra Sumqayıt Dram Teatrının direktoru oldum. Belə, pillə-pillə gəlmişəm.
– Sizin bioqrafiyanıza baxıram. İlk başdan yüksək vəzifələri tutmusunuz. Amma çoxunda da az qalmısınız, bir il, iki il.
– Az-az işləmişəm. Bilirsən niyə?
Almağım var, verməyim yox,
Vallah, məndən müdir olmaz.
Gülür.
– Orda korlamısız da.
– Gərək aldın, verəsən də. Zarafat bir qırağa, mənə evi də bu cür vəzifələrdə işləməyimə görə veriblər, o işlərdə işləməsəydim, mənə ev verməzdilər.
Xalq şairi adı almaq iddiasında deyiləm
– Elə mədəniyyət xadimləri də var ki, onlara dövlət şairliyinə görə ev, ad verir.
– Şairliyimə görə taleyimə çox minnətdaram. Əməkdar mədəniyyət işçisi adını mənə şairliyimə görə veriblər.
– Nə əcəb könlünüzdən Xalq şairi adını almaq keçmir?
– Mənə Prezidentin fərdi təqaüdünü də veriblər. Düzdür, Xalq şairi adı almaq iddiasında deyiləm, amma versələr, yox da demərəm.
– Əşrəf müəllim, Əli Kərimlə münasibətiniz necə olub?
– Əli Kərimlə yaxın dost olmuşuq. Mənim Əli Kərimə, onun balalarına şeirlərim də var. Rəhmətlik Orxana şeirim var. Paşa mənim burda qonağım olub.
Hamıdan gizliydi kədəri, qəmi
Asta danışardı, xəfif gülərdi.
Xətrinə dəysələr bənövşə kimi
Gedib kol dibində bitə bilərdi.
Əli Kərimə yazdığım şeirdir. Onunla çox yaxın olmuşuq. Elza xanımı da tanıyırdım, evlərinə gedirdim.
– Əşrəf müəllim, bu cür istedadlı şair idi, taleyi niyə belə bəxtsiz şəkildə yekunlaşdı?
– İçkiyə çox qurşandı, bir də ailəsində hiss olunmaz, kənardan bilinməyən narazılıq var idi. Hətta bir şeirində deyirdi ki, əgər məni qovsanız, bir gün övladlarımın toyuna çağırılmamış bir qoca gələr. Sözə bax e.
– Onun şeirində övladlarıyla vidalaşma ovqatı açıq-aydın duyulur. Sanki bu dünyadan tez köçəcəyini hiss edirmiş.
– Sən mənim qədrimi biləsən deyə,
Bu cavan yaşımda ölümmü indi?
Əli Kərimin şeiridir. Özü də o ömrünün son vaxtlarını Sumqayıtda keçirmişdi. Bura tez-tez gəlirdi.
Əli Kərim restoranda ermənilərlə dalaşdı ki, öz vətənimizdə də danışmağa qoymurlar
– Deyəsən, bir dəfə yoldaşı ilə dalaşıblar, qadın başını yarıbmış.
– Mən daha o dərinliyə getmirəm, amma xəstəxanada yatıb. “Vəsiyyət” şeirini də orada yazıb. Onun dəfnini də Rəsul Rza təşkil etmişdi.
Heyf çox içirdi. Bir dəfə soruşdum ki, nə alım? Dedi ölüm. Tez-tez təkrar edərdi ki, bəsləsən atlas olar tut yarpağından. O bekar qaldı, işsiz qaldı, sıxıntılar yaşadı. Bütün bunlar ona təsir elədi. Çox vaxt evdə tapılmırdı, bura qaçıb gəlirdi.
– Yəqin burda da onun şəninə xudmani məclislər qurulardı.
– Sumqayıtda bir “Bahar” restoranı vardı. Orada idik. Qonşu masada da ermənilər əyləşmişdilər. Bu ermənilər elə yüksəkdən danışırdılar ki, imkan vermirdilər söhbət edək. Birdən Əli qalxdı ayağa, qollarını çırmalayıb üstlərinə getdi, davaya girmək istədi, güclə sakitləşdirdik. Deyirdi, ermənilər öz vətənimizdə də bizi danışmağa qoymurlar. Əli bax, elə bir oğlan idi.
Yadıma gəlir, Zuğulbada gənc şairlərlə görüş keçirildi. Biz də ora gedəcəkdik. Yazıçılar İttifaqının qarşısındakı bağda gəzdiyimiz yerdə adını demirəm, bir Xalq şairi qarşımıza çıxdı. Əli tərəfə dönüb dedi ki, o nədir yazmısan, intellektual poeziya nədir? O vaxt intellektual poeziya termini təzə işlənirdi. Əli Kərim də “Azərbaycan gəncləri” qəzetində Camal Yusifzadənin şeirləri haqqında geniş məqalə yazmışdı.
– Camal da elə intellektual poeziyanın nümayəndəsi idi.
– Bəli, bəli, elədir. Xalq şairi Əliyə dedi ki, sabah Zuğulbada məruzəm var, orada səni tənqid edəcəm. Əli baxdı, baxdı, dedi, neynək, tənqid edərsiniz, cavabını alarsınız. Səhər gəldik, bu kişi qalxdı kürsüyə. Ən çox da Vaqif Səmədoğlunu tənqid elədi, həmin vaxt Vaqifin “Yoldan teleqramlar” adlı kitabı çıxmışdı. Təxminən iki-üç şeir parçası nümunə gətirmişdi ki, qabaq cərgələrdə oturmuş Anar birdən ayağa qalxıb dedi ki, Vaqifdə elə şeir yoxdur. “Nətər yanı yoxdur? Heyf, kitabı özümlə götürməmişəm, yoxsa sizə göstərərdim”, – Xalq şairi qeyzləndi. Anar kitabı cibindən çıxarıb ona uzatdı: “Buyur, göstər”. O da kitabı aldı, ora vərəqlədi, bura vərəqlədi, eynəyini taxdı, dedi, göstərərəm. Anar da israr etdi ki, burda göstər. Bu vaxt Əli Kərim ayağa qalxıb dedi ki, mən getdim, Əşrəf. Soruşdum, xeyir ola? Dedi, ə bu özünü ifşa etmək üçün bir ay hazırlaşıb, mən bunun nəyini biabır edəcəm? Nə isə, durdu getdi. Sonra gedib gördük otaqdadır. İçib, hazırdır. Və həmən gecə səhərə qədər bizə Aleksandr Blokun “Şairlər” şeirini oxuyub tərcümə elədi. Onda orda mən idim, Vaqif İbrahim idi, Füzulidən olan şair Kərəm Hətəmov idi.
– Anar, Elçin, Vaqif Səmədoğlu yox idi?
– Ordaydılar, amma bizim otaqda deyildilər.
– Belə çıxır, o dövrdə də hərənin öz dəstəsi varmış.
– Elədir.
– Bakıda böyümüş Vaqif, Anar, Elçin, Rüstəm-Maqsud İbrahimbəyov qardaşları kimi şair-yazıçıların sizin kimi rayondan gəlmiş şair-yazıçılarla münasibəti necə idi?
– Onlarla elə yaxın olmamışam. Mən yaxın olmuşam rəhmətlik Sərdar Əsədlə. Tanıyırsan?
– Bəli. İntihar eləmişdi.
– Elədi. Gözəl şair idi.
– O niyə intihar eləmişdi?
– Vallah, deyəsən onun da ailəsi ilə problemləri vardı.
– Özünü tüfənglə vurmuşdu.
– Hə. Böyük şair idi. Bax, onunla dostluq eləmişəm. Məmməd Arazla, Tofiq Bayramla yaxın olmuşuq.
– Yəni deməyim odur, şəhər şair-yazıçıları sizə yuxarıdan aşağı baxmırdılar?
– Yox, bizə elə baxmırdılar. Amma öz çevrələri vardı. O vaxtı aparıcı şairlər Xəlil Rza idi, Nəriman Həsənzadə idi, Tofiq Bayram idi – bunlar əsas sevilən şairlər idi.
Sənə deyim ki, ilk dəfə mənə qonorarı Anar yazıb. Bəlkə heç özünün də xəbəri yoxdur. Mən fars dilindən poema tərcümə etmişdim. Anar da onda radioda işləyirdi, həmən poemanı radioda verib mənə 77 manat qonorar yazmışdı.
O Xalq şairindən zəhləmiz gedirdi
– Əşrəf müəllim, bayaq adını çəkmədiyiniz Xalq şairi kim idi?
– Adını demək istəmirəm.
– Tarix üçün…
– Məmməd Rahim.
– Məmməd Rahim Müşfiqin əleyhinə də donos yazıbmış.
– Hə, elə bir şey var.
– Sizin ona münasibətiniz necə idi?
– Mənim onunla elə bir yaxınlığım olmayıb.
– Ədəbi mühiti nəzərdə tuturam.
– Pis baxırdıq.
– Deyirlər Mikayıl Müşfiqin evindəki axtarışda Məmməd Rahim də iştirak edib. Guya əlyazmalarını oğurlayıb, sonra o şeirləri öz adına çıxıb.
– Hətta deyirlər, “Leninqrad göylərində” də onun deyil.
– O dövrdə Müşfiqin şeirlərini oğurlaması söhbəti gəzirdi?
– Ondan zəhləmiz gedirdi. Münasibətimiz yaxşı deyildi.
– İnsafən “Saldı qara gözlərin neçə aşiqi bəndə” kimi yaxşı şeiri də var.
– O çox gözəl şeirdir. Sən deyirsən bir-iki gözəl şeiri də olmasın? Gərək Müşfiqə qarşı o hərəkətləri etməyəydi.
– Əşrəf müəllim, Sovet dövründə rejimə, status-kvoya qarşı çıxan şairlər var idimi? Çünki sovetlər dağılanda məlum oldu ki, bizdə sandıq ədəbiyyatı yox imiş.
– Yox idi, hə.
Kim danışıqda rusca söz işlədirdisə, Xəlil Rza cərimələyirdi
– Heç olmaya Sovet hökumətinə qarşı çıxan var idimi? Yazılanlar ayrı, siz axı bunun canlı şahidi olmusunuz.
– Xəlil Rza var idi. Onu sovet vaxtı Gəncə Pedaqoji İnstitutundan danışıqlarına görə işdən çıxarmışdılar. Amma Gəncə müəllimləri hər ay ianə toplayıb Xəlilə yollayırdılar ki, acından ölməsin, ailəsi dolansın. Xəlil Rza Lefortovo zindanına düşəndə mən ona şeir yazmışdım. Yoldaşı Firəngiz qara çörəyin içində aparıb ona çatdırmışdı.
Sağ ol, qardaşım Əşrəf,
Ağlatdı şeirin məni.
Qansız generalların,
Ağlamadım önündə.
Mənə cavab yazmışdı. Xəlil Rza böyük, üsyankar şair idi.
– Yəni elə Sovet dövründən üsyankar idi?
– Bəli. Onun beş qəpik məsələsi var idi. Kim danışıqda rusca söz işlədirdisə, 5 qəpik cərimələyirdi. Sonra da yığılan pula məclis qurulurdu. Mənim özüm də cərimə olunmuşam. Deyəsən “uje” demişdim.
– Rəhmətlik Oqtay Rzada da eyni xasiyyət vardı. Çexova Anton Çex deyirdi.
– Onunla çox yaxşı münasibətim olub, ürəyi dolu kişi idi.
– Xəlilin işdən çıxarılmağı neçənci illərə təsadüf edir?
– Təxminən altmışıncı illərə təsadüf edir.
– Xəlil Rza haqqında belə rəvayət də dolanır ki, özü ilə ehtiyat köynək gəzdirirmiş, alovlu çıxış edib köynəyini cıranda dəyişirmiş. Düzü mən inanmıram…
– Yox, köynəyini cırdığını görməmişəm. Şeir deyəndə əl-qolu ilə danışmağı vardı. Amma öz aramızdır, Xəlil Rzadakı ürəyə bax ki, oğlu şəhid olanda Firəngiz xanıma dedi ki, səni təbrik edirəm, oğlumuz azadlıq yolunda şəhid oldu. Kim edər bunu, hansı şair edər? Oğlunun dəfni zamanı Xəlil Rzanın çıxışına baxasan, əsl şairdir.
– Əşrəf müəllim, sirr deyil ki, yazıçı-şairlər arasında da qısqanclıqlar olur. Sizi elə gələn kimi ədəbi mühitə qəbul etdilər, yoxsa sınaqlar oldu?
– Mən ilk dəfə Yazıçılar İttifaqına gələndə orda Cəmil Əlibəylinin apardığı dərnək vardı. Mən onlara əsgərlikdən “Anama oxşayır bu torpaq mənim” adlı uzun bir poema gətirmişdim. Orda Cabir Novruz, Nəriman Həsənzadə, Xəlil Rza, Cəmil Əlibəyli bir sözlə qərara gəldilər ki, “Azərbaycan gəncləri” poemamı versin. Poemamı götürdülər. Məndə də bircə dənə nüsxə idi. Orda işləyən hörmətli şairlərimizdən biri bir həftə sonra mənə dedi ki, Əşrəf, poemanı itirmişik, təzəsini gətir. İnanırsan, 15 il acığımdan heç nə yazmadım. Öz-özümə dedim ki, ən fırıldaqçı adamlar elə yazıçıların içindəymiş. Yeganə nüsxəni gətirib verirəm, niyə itirirsən, niyə oğurladırsan?
– Kim idi əsəri itirən?
– Deməyəcəm. Bu saat da durur.
– Hə, bildim, deməyin.
– Yaxud şeir oxumuşam, Osman Sarıvəlli qayıdıb deyib ki, ayə, şair olsan, guya nolacaq? Bir gün Yazıçılar Birliyində Osman Sarıvəlligil oturmuşdular. Onlar üçün şeir oxuyurdum: